(ព្រះសីហនុ)៖ នាពេលបច្ចុប្បន្នខេត្តព្រះសីហនុ បាននិងកំពុងមានសន្ទុះឡើងវិញ លើវិស័យទេសចរណ៍ ក៏ដូចជាវិស័យសំខាន់ៗមួយចំនួនទៀត។ វិស័យទេសចរណ៍នេះទៀតសោត ក្រៅពីកន្លែងកំសាន្តតំបន់ឆ្នេរកោះក៏បានបូក បញ្ចូល ទីតាំងនានាដូចជា អាហារដ្ឋាន កន្លែងកំសាន្តបែបមនុស្សពេញវ័យ (Pub, KTV, Club) សុទ្ធតែជាកន្លែងបំពេញតម្រូវការ សប្បាយរំសាយអារម្មណ៍ ក្រោយមានការនឿយហត់ពីការងារ។ បងប្អូនអាចមកជួបជុំក្រុមគ្រួសារ ដែលមកពីទីជិតឆ្ងាយបានទទួលនូវសេវាកម្មទាំងអស់នេះនៅខេត្តព្រះសីហនុ។
ស្របពេលខេត្តព្រះសីហនុជាខេត្ត ក៏ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលដឹកនាំដោយសម្តេចមហាបវធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ដាក់ចេញផែនការមេអភិវឌ្ឍន៍ខេត្តជាប់សមុទ្រ ពិសេសខេត្តព្រះសីហនុ ដែលមានសក្ដានុពលខ្លាំងសម្រាប់ជាតិ ហើយបានសម្រេចឱ្យមានការសិក្សា និងរៀបចំផែនការមេ ដើម្បីអភិវឌ្ឍ និងប្រែក្លាយខេត្តនេះទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស គំរូពហុបំណងដែលបានកំណត់នៅក្នុងគោលនយោបាយ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍន៍ផងដែរ។
ទន្ទឹមនឹងការប្រែមុខមាត់កាន់តែខ្លាំងឡើងនោះ វត្តមានអាហារដ្ឋាន និងភោជនីយដ្ឋាន រួមទាំងក្លឹបកំសាន្តជាច្រើនក៏មានវត្តមានជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីចូលរួមចំណែកការផ្តល់ផលប្រយោជន៍ខាងសេដ្ឋកិច្ចមួយចំណែកធំ នៅក្នុងខេត្តជាប់មាត់សមុទ្រមួយនេះ។
ជាក់ស្តែងនៅល្ងាចថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ភ្នាក់ងារព័ត៌មាន Fresh News ប្រចាំខេត្តព្រះសីហនុ បានជួបសម្ភាសន៍ផ្ទាល់ជាមួយម្ចាស់អាហារដ្ឋានមួយកន្លែងមានឈ្មោះថា «អាហារដ្ឋាន និងខេធីវី ជេភី (JP)» ដែលមាន២នាក់ប្តីប្រពន្ធ គឺលោក នុន ដារ៉ាថារិន្ទ (JENG) និងអ្នកស្រី សេង សុធាវី (POV) ជាម្ចាស់អាជីវកម្មមួយនេះផ្ទាល់តែម្តង។
ជួបជាមួយអ្នកយកព័ត៌មានក្នុងឱកាសនេះ លោក នុន ដារ៉ាថារិន្ទ បានរៀបរាប់ពីការចាប់ផ្តើមថា លោក និងភរិយាសម្រេចចិត្តបើកដំណើរការហាងអាហារ និងខារ៉ាអូខេនេះ គឺក្រោយស្ថានភាពជំងឺកូវីដ១៩ ត្រូវបានស្ងប់ស្ងាត់ទៅវិញ ដោយដំបូងលោករៀបចំឲ្យមានតែសេវាកម្មអាហារ៣ពេល និងបន្ទប់លក្ខណៈគ្រួសារ ២ ទៅ ៣ បន្ទប់តែប៉ុណ្ណោះ។
លោកបានថ្លែងថា ក្រោយបើកដំណើរការសាខាទី១ អាជីវកម្មរបស់លោកកាន់តែមានភាពរលូន ដោយសារតែការរៀបចំសេវាទទួលភ្ញៀវមានភាពរាក់ទាក់តម្លែធូរថ្លៃ កន្លែងមានផាសុខភាព រហូតធ្វើឲ្យលោក និងភរិយា ឈានដល់ការបើកសាខាទី៣ និងទី៥បន្ថែមទៀត។ តាមពិតលោកដាក់ថា «JP5» (សាខាទី៥) តែតាមការពិតមានតែ៣ទីតាំងទេ ព្រោះលោកដាក់សាខាយកលេខសេស មិនយកលេខគូ ហេតុដូច្នេះហើយទើបមិនមាន «JP2» និង «JP4»។