(ណៃពិដោ)៖ នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍នេះ ប្រមុខរបបយោធាដែលកំពុងកាន់អំណាចរបស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាបានប្តេជ្ញាថា នឹងរៀបចំការបោះឆ្នោតដោយសេរី និងយុត្តិធម៌នៅក្នុងខែធ្នូ ខណៈដែលលោកបានជំរុញឱ្យគូប្រជែងប្រដាប់អាវុធនៅក្នុងសង្គ្រាមស៊ីវិល ឱ្យបោះបង់អំពើហិង្សា និងចាប់យកការសន្ទនា។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយដោយទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន Reuters នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥។
លោក Min Aung Hlaing ក្នុងអំឡុងពេលសុន្ទរកថា នៅឯក្បួនដង្ហែរទិវាកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធប្រចាំឆ្នាំរបស់ប្រទេសបាននិយាយថា យោធាកំពុងស្វែងរកការរៀបចំការបោះឆ្នោត «ថ្លៃថ្នូរ» ហើយបានសន្យាផ្ទេរអំណាចទៅឱ្យគណបក្សឈ្នះឆ្នោត។ លោកបានប្រាប់ទាហានរាប់រយនាក់ ដែលបានប្រមូលផ្តុំនៅទីលានដង្ហែរក្បួនក្នុងរដ្ឋធានីណៃពិដោថា ពួកគេត្រូវតែគាំទ្រការបោះឆ្នោតពហុបក្សដោយសេរី និងយុត្តិធម៌។
ទោះបីជាត្រូវបានជាប់គាំងនៅក្នុងសង្គ្រាមស៊ីវិលក៏ដោយ សេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងភាពរអាក់រអួល និងគណបក្សនយោបាយរាប់សិបត្រូវបានហាមឃាត់ ឬបដិសេធមិនចូលរួម ប៉ុន្តែយោធាបានប្តេជ្ញាចិត្តឆ្ពោះទៅមុខជាមួយនឹងការបោះឆ្នោតមួយ ដែលអ្នករិះគន់បានចំអកថាជាការបោកប្រាស់ ដើម្បីរក្សាឧត្តមសេនីយឱ្យកាន់អំណាចតាមរយៈអ្នកតំណាង។ ក្រុមអ្នកប្រឆាំងរដ្ឋាភិបាលយោធាបាននិយាយថា ពួកគេនឹងរំខានដល់ការបោះឆ្នោត ហើយបានស្នើឱ្យប្រទេសផ្សេងទៀត មិនទទួលស្គាល់លទ្ធផលដោយនិយាយថា វានឹងធ្វើឡើងប្រឆាំងនឹងឆន្ទៈរបស់ប្រជាជន។
គួរបញ្ជាក់ថា ចាប់តាំងពីការផ្តួលរំលំរដ្ឋាភិបាលស៊ីវិលជាប់ឆ្នោតរបស់លោកស្រី អ៊ុងសាន ស៊ូជី ក្នុងឆ្នាំ ២០២១ យោធាបានតស៊ូដើម្បីគ្រប់គ្រងប្រទេស និងទប់ទល់នឹងការបះបោរដែលមានឫសគល់នៃការបះបោរដឹកនាំដោយយុវជន ដែលកងទ័ពបានបង្ក្រាបដោយកម្លាំងដ៏សាហាវ។ ការប្រយុទ្ធគ្នាបានជម្លៀសប្រជាជនជាងបីលាននាក់នៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ជាមួយនឹងអសន្តិសុខស្បៀង និងជាងមួយភាគបីនៃចំនួនប្រជាជនដែលត្រូវការជំនួយមនុស្សធម៌ នេះបើយោងតាមអង្គការសហប្រជាជាតិ៕